Salon – serce domu

Data publikacji: 2012-09-05
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. MTM STYL, salon projektu Amber Fot. MTM STYL, salon projektu Amber

Salon jest centralnym miejscem każdego domu i zarazem jego wizytówką. Tutaj skupia się życie rodzinne, spotykają się domownicy, przyjmuje się gości. Salon integruje mieszkańców, pozwala im spędzać razem czas i umacnia więzi. Z tego punktu widzenia jest najważniejszym pomieszczeniem i powinniśmy poświęcić mu szczególną uwagę już na etapie wyboru projektu.

[koniec abstraktu]

Biorąc pod uwagę funkcje, jakie pełni salon, jego właściwy układ i aranżacja będą miały ogromny wpływ na jakość naszego życia rodzinnego, na nasze samopoczucie i codzienną wygodę. Można sobie wyobrazić dom bez gabinetu, bez osobnych pokoi dla każdego dziecka, bez wydzielonej jadalni. Jednak nie ma domów bez salonu, bo właśnie w nim kumuluje się większość naszych oczekiwań związanych z własną domową przestrzenią.

Poznaj więcej pomysłów na aranżacje salonu.

Salon otwarty

Fot. MTM STYL, salon projektu Amarant Fot. MTM STYL, salon projektu Amarant

Wybierając projekt domu, zawsze zaczynamy od określenia własnych potrzeb i stylu życia. Obecnie najbardziej popularny jest wariant otwartego salonu, połączonego z jadalnią i kuchnią. – Taka otwarta strefa dzienna jest godna polecenia – mówi Adam Dynkiewicz, Doradca Domowy.pl z Opola. – To idealny wariant, żeby zyskać jak najwięcej przestrzeni pod codzienne życie rodzinne. Im mniej ścian w tej części domu – tym więcej miejsca dla domowników, więcej światła i więcej komfortu. Możemy stosować różne formy symbolicznego odgrodzenia od siebie salonu, jadalni i kuchni, nie gubiąc przestrzeni. Można postawić przegrodę z kominkiem. Możemy też różnicować pomieszczenia za pomocą gry światła – odpowiednio dobierając i rozmieszczając oświetlenie. Innym sposobem jest zastosowanie różnych materiałów podłogowych – np. drewna w części salonowej, a kafli w kuchennej – dodaje Doradca Domowy.pl.

Fot. MTM STYL, salon projektu Amelia Fot. MTM STYL, salon projektu Amelia

Przykładem salonu stanowiącego część dużej, otwartej strefy dziennej jest projekt domu Szmaragd pracowni projektowej MG Projekt. Tutaj praktycznie cała mieszkalna część parteru została wygospodarowana pod pokój dzienny z jadalnią i kuchnią. Wszystkie pomieszczenia, łącznie z holem, stanowią jedną, spójną całość. –Ideą projektu było stworzenie możliwie najbardziej otwartej części rodzinnej na dole – mówi Paweł Stachniak z MG Projekt. – Wszystkie inne pokoje zostały zaplanowane na górze. Z górnej strefy sypialnianej schody prowadzą prosto do bardzo przestronnego salonu i domownicy znajdują się od razu w centralnej części domu. Wrażenie otwartości buduje nie tylko brak odgrodzeń między poszczególnymi pomieszczeniami, ale również duże przeszklenia na ogród. Układ pokoju dziennego umożliwia włączenie tarasu do tej strefy domu – dodaje.

Taki wariant jest korzystny dla domów o mniejszym metrażu, bo dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń. Użytkowe poddasze daje możliwość umiejscowienia na górze pokoi z przeznaczeniem na sypialnie, gabinet i pokoje dla dzieci i dostosowanie parteru w całości pod gwar życia rodzinnego.

Salon zamknięty

Fot. MTM STYL, salon projektu Allegro Fot. MTM STYL, salon projektu Allegro

Zamknięty pokój dzienny również ma swoje plusy . Zwłaszcza w domach parterowych może okazać się dobrym wariantem. Przykładem takiego rozwiązania jest projekt domu Vito pracowni projektowej Archigraph. W projekcie tym salon stanowi osobne, zamknięte pomieszczenie. Jest jednak duży i ma kształt regularnego kwadratu, dzięki czemu daje możliwość funkcjonalnego ustawienia mebli. W projekcie tym część dzienna również została odgrodzona od strefy nocnej. Obok salonu znajduje się zamknięta kuchnia, z zaplanowaną w jej ramach częścią jadalnianą. Projekt ten odpowiada na potrzeby tych, preferują wyraźne odgrodzenie od siebie pomieszczeń. W domu parterowym zamknięcie salonu może być dodatkowym sposobem na akustyczną izolację tego pomieszczenia od strefy sypialnianej. W przypadku domów z użytkowym poddaszem taką funkcję pełni różnica kondygnacji.

Miejsce spotkań

Fot. MTM STYL, salon projektu Aplauz Fot. MTM STYL, salon projektu Aplauz

Otwarty czy zamknięty – salon musi przede wszystkim jak najlepiej służyć domownikom. – Zanim go urządzimy, zastanówmy się najpierw, do czego nam będzie służył – radzi Marta Pyrcz, Doradca Domowy.pl . –Indywidualny tryb życia jest tutaj sprawą kluczową. Podam przykład z moich własnych czterech kątów. Moja rodzina nie ma nawyku częstego oglądania telewizji. Najważniejszym meblem w naszym domu okazał się stół. Właśnie wokół niego koncentruje się nasze życie rodzinne – dzieci uwielbiają przy nim rysować i wycinać, my pić kawę i rozmawiać. Także nasi znajomi upodobali sobie pogawędki przy stole. Z punktu widzenia naszych doświadczeń uważam połączenie pokoju dziennego z jadalnią za komfortowe rozwiązanie. Domownicy sami zdecydują, czy centrum domowych spotkań będzie stół czy kanapa – podpowiada.

 

Adam Dynkiewicz, Doradca Domowy.pl z Opola, o aranżacji salonu:

 • otwarta strefa dzienna to nie tylko więcej przestrzeni, ale również lepsza cyrkulacja powietrza,
 • meble w salonie powinny być niskie – wysokie przytłaczają,
 • obecny trend: wszystko odsuwamy od ścian; zestaw wypoczynkowy ustawiamy na środku salonu – w ten sposób wcale nie tracimy powierzchni; zamiast narożnika wybieramy raczej sofy i fotele; pod ścianami stawiamy kwiaty, uzyskując wrażenie głębi; modne są „wyspy”, nie tylko kuchenne,
 • funkcjonalna propozycja: mobilne meble - np. stoły komponowane z kilku mniejszych stolików dekoracyjnych, które dowolnie można przesuwać i łączyć; podobne możliwości dają łączone pufy,
 • zamiast tradycyjnych półek warto rozważyć zabudowę ścienną z wnękami (z płyt gipsowych) – takie rozwiązanie będzie optycznie „lżejsze” niż tradycyjne meble, daje też duże możliwości aranżacyjne,
 • poszczególne części strefy dziennej różnicujemy oświetleniem: osobny strumień światła na jadalniany stół, podświetlony sufit w salonie,
 • miejscem centralnym nie musi być telewizor – może nim być kominek albo inny element aranżacji.

Projekt Szmaragd, Pracownia MG Projekt Projekt Szmaragd, Pracownia MG Projekt

Projekt Vito, Pracownia Archigraph Projekt Vito, Pracownia Archigraph


Projekt domu: Zx8Zx8139,50 m²
Projekt domu: Brzoza (CE)Brzoza (CE)140,20 m²
Projekt domu: Zx119Zx119140,60 m²
Projekt domu: Z284Z284141,90 m²
Projekt domu: Dom w moringachDom w moringach142,50 m²
Projekt domu: DecymaDecyma142,52 m²
Projekt domu: Szmaragd 4Szmaragd 4143,94 m²
Więcej polecanych projektów domów

WYSPA W KUCHNI

A nad wyspę lepiej zamontować jakąś wiszącą lampę czy może takie wbudowane ledy coś jak http://lampydomowe.pl/MASSIVE-m62.html?

Autor: kalina29, data: 2015-02-18 08:42:08

Jaka brama garażowa

Polecam bramę garażową BestBram i napęd Hato, sama z tego korzystam i jestem bardzo zadowolona

Autor: Majk80, data: 2015-01-29 14:42:35

Stare budownictwo a wymiana podlog?

A tutaj konieczny jest konserwator zabytków coś jak http://www.prestigedecoration.pl/ czy zwykła ekipa remontowa też sobie poradzi?

Autor: eryka30, data: 2015-01-12 15:12:05

Jak wyegzekwować odszkodowanie?

Ja to miałem i problem z wyegzekwowaniem odszkodowania, potem gdy coś wywalczyłem okazało się że odszkodowanie jest za niskie. Męczyłem się z ubezpieczycielem dość długo. Jestem z z województwa pomorskiego i dopiero pomoc firmy Creditum z Gdyni mi bardzo pomogła. Odsyłam do http://www.creditum-gdynia.pl wszystkich zainteresowanych.

Autor: marek.igorek@o2.pl, data: 2015-01-09 11:31:42

Czy warto w projekcie domu przewidzieć odkurzacz centralny?

Ponadto znajomy mówił mi, że w Norwegii to standard. W Polsce jeszcze u nikogo tego nie spotkałem. Rozwiązanie zdaje się być bardzo wygodne, koszt chyba w zasadzie również nie jest aż taki wielki, jeżeli zwrócimy uwagę na to, jaki komfort nam to gwarantuje. No chyba że nasze mieszkanie jest małe, to szkoda się w to bawić. W sumie sam nie wiem, czy warto, czy nie...

Autor: admat81, data: 2014-12-29 20:52:29
Zobacz całe forum
Aktywna wiosna z Domowy.pl
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych
 • Imienna Karta rabatowa
Zamów bezpłatny katalog z projektami

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Zgoda na zmiany w dokumentacji
Karty rabatowe Domowy.pl
Domy dwulokalowe
Drzwi.pl
Darin
Amadu
Azuko
Dekoria
Decorations&Design
Targi budowlane - Opole
Targi budowlane - Rzeszów
Targi Dom i Ogród - Leszno
Świat Architektury

Reklama

IBF
Fabryka Stropów
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Darin
Roben
AM System

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.